HepiSorKategori: SağlıkYavru kedide göz iltihabı
Sena Saka 3 sene önce sordu

Merhaba, iyi günler. Öncelikle böyle bir uygulamayı hizmete sunduğunuz için size teşekkür ediyorum ve sevgilerimi sunuyorum. Sabah evimizin önünde bir yavru kedi buldum. Bu kedinin gözleri iltihaplanmış sanırım. Gözünden sürekli sıvı akıyordu. Bu akan sıvı gözünün altındaki tüyleri birbirine yapıştırmış, kalıp haline gelmiş gözünün çevresindeki tüyler. Süt içiyor, su içiyor, tavuk ciğeri de yiyor bunlarda bir sıkıntı yok.Sıkıntı gözlerinde. Evimizin yakınında veteriner vardı ama maddi durumumuzun bu aralar pek iyi olmaması yüzünden veterinere götürme gibi bir şansım yoktu. Internetten araştırma yaptım. Çoğu kişi önce ılık bir su ile veya ılık çay ile kedinin gözünü silmiş, iyice temizlemiş. Sonrasında ise terramycin’i kedinin gözüne sürerek yaralı gözü iyileştirmişler. Ben de bu işlemi uyguladım. Önce çay ve ılık su ile 3 saat boyunca yavaş bir biçimde gözünü iyice temizledim, sonrasında kulağının içindeki kirleri temizledim ve ardından terramycin’i gözüne sürdüm. Çay ile gözünü temizlerken gayet iyi duruyordu kucağımda fakat terramycin’i sürdükten sonra canlandı daha da durmadı. Gözü iyileşene kadar sabahları terramycin’i gözüne sürmeyi planlıyorum. Kedinin göz çukurunun birazında gözü, birazında da gözünün içinde bulunduğu çukurun kırmızı tabakası var. Yalnız bahsettiğim kırmızılık kızarma değil. Göz çukurunun yarısında göz var diğer yarısı da boş, bu yüzden boş olan kısımda kırmızı eti görünüyor. Gözünün tamamı var ama biraz dışa dönük olduğu için bir kısmı görünüyor dışarıdan. Size soracağım soru şu ki, yaptığım işlem doğru mu veya kediye herhangi bir faydası olur mu? Veya eczaneden alabileceğim uygun fiyatlı bir ilaç önerebilir misiniz?

Attachments
1 Yanıt
Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle küçük dostumuz için geçmiş olsun. Bağlı olduğunuz ilin belediye veteriner işlerine ulaşarak ücretsiz olarak veteriner hekime sokaktaki dostlarımızı gösterebilirsiniz. Bununla birlikte evcil hayvanı görmeden ve muayene etmeden ilaç ve tedavi önermeyi etik olarak doğru bulmuyoruz. Bazen çok basit bir problem gibi görünen durumların arka planında daha ciddi sağlık sorunları yatabiliyor. 
 
Sorunuza gelirsek temizleme kısmını bahsettiğiniz şekilde de yapabilirsiniz. Göz için ise asit borik içeren ve dostlarımız için formüle edilmiş göz solüsyonlarını tercih etmenizi öneririm. Ekteki fotoğraf maalesef uzak ve görebilmemiz zor ancak gözün durumunun değerlendirilmesi, belki de alınmasının gerektiği bir aşamada olduğu sonucunu doğurabilir.
 
Özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlar sonucu göz enfeksiyonu oluştu ise diğer sağlam göze sıçrama ve onu da kaybetme olasılığı bulunuyor. Bu sebeple vakit kaybetmeden bir veteriner hekime ulaşmanızı ve durumdan bahsetmenizi öneriyorum. Yardımcı olacaklardır.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?