HepiSorKategori: SağlıkYavru kedimin kakası sarı renkliydi ve parazit gördüm
Profile photo oftugce-kalpakli777Tuğçe Kalpaklı 3 sene önce sordu

Sokakta beslediğim yavru bir kedi var dün yürürken kakasını açık turuncu şeklinde yaptığını ve parazit olduğunu gördüm veterinere gittim şurup aldım verdim bütün kakası sarı renkliydi ve 2 damla kırmızılık vardı kanlı ishalden şüpheleniyorum kanlı ishal hakkında bilgi verip bu durumu değerlendirir misiniz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin muhtemelen yaşadığı parazit probleminden dolayı dışkıda çok az kırmızılık görmüş olabilirsiniz. Yoğun parazit bulunması durumunda da benzer belirtiler gözlenebiliyor. Kanlı ishal ise virüs kaynaklı bir hastalıktır. Kan değerlerinin düştüğü , ishalin ve sindirim sistemi problemlerinin gözlendiği, anemi, ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi ek belirtilerin de görülebildiği bir süreçtir. Ayrıca klinik belirti vermeden de ilerleyebilir ve belirtileri gördüğünüzde vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. 
 
Önleyici olarak aşılamanın yapılması önemlidir ve sokakta yaşayan kedilerde oldukça sık gördüğümüz ciddi bir sağlık problemidir. Teşhisi için sadece bu belirtilerin görülmesi yetmez. Kan tahlillerinin yapılması ve sonuçların değerlendirilmesi gereklidir.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 7 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?