HepiSorKategori: SağlıkYavru kedimizin yarasını nasıl hızlı iyileştirebiliriz?
Akdeniz 2 sene önce sordu

Merhaba,
Annesi olmayan ve henüz gözleri açılmamış bir kedi bulduk. Kedinin vücudunda bir kesik vardı. Veterinerimiz agrafla yarayı kapattı. Dün gözleri açıldı, iştahı yerinde, çiş ve kaka yapıyor. Ancak yara apse yaptı ve bu sabah yoğun bir akıntısı oldu. Hemen veterinere gittik, veteriner yarayı temizledi ve ölü deriyi aldı. Bize de temizlemiz için bir solüsyon verdi. Kedimiz zannediyorum 10-12 günlük. Sıcak tutuyorum, beslenmesine ve tuvaletine çok dikkat ediyorum. Bu noktada yaranın iyileşmesi için ne yapmamız gerekiyor? Henüz böbrekleri tam gelişmediği için antibiyotik veremediler. Böbrekleri ne zaman gelişir ve ne zaman antibiyotik alabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle bu kadar küçük kedilerde tedavide agresif yaklaşmadan topikal tedaviler ile devam edilmesi daha doğrudur. Hekiminizin önerdiği şekilde bölgenin temiz tutulması etkili olacaktır. Bununla birlikte yara iyileşmesini hızlandırabilecek sarı kantaron yağı, kekik yağı, hindistan cevizi yağı ve bal gibi ek tedavi yöntemlerini hekiminize danışabilirsiniz. 
 
Antibiyotik kullanımı 2 haftalık yaştan sonra başlayabiliyor.Seçilecek antibiyotiğe göre bu süreci hekiminizin takip etmesi daha sağlıklı olacaktır. Beslenmesini yakından takip etmeniz gelişimini ve iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?