HepiSorKategori: BakımYavruları sahiplendirdik, anne kedinin memelerinde hala süt var
melisa 2 sene önce sordu

British cinsi kedim var yaklaşık 2 ay önce 6 yavru doğurdu 2-3 gün önce de yavruları sahiplendirdik sütten kesildiğini düşünmüştük çünkü gün içinde meme emmemeye başlamışlardı, şimdi kedimin memeleri süt doldu şiştiğini görebiliyorum kendi kendine iner mi ne yapmama gerekiyor?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Normal olarak 8 haftalık emzirme döneminde anne yavrularını sütten kesebilir. Yavru kediler katı gıdalara geçiş aşamasında da yine emmeye devam edeceğinden bu süre 1-2 hafta daha uzayabilir. Sosyalizasyon dönemini de düşündüğümüzde 12.hafta kedileri ayırmak için genellikle daha doğru zamandır.
Ancak erken ayrılan yavruların sonrasında memelerde süt kalabilir. Hormonal dengesizlikler ile de anne kedi süt vermeye devam edebilir. Ancak memelerin bazılarında şişkinlik var diğerleri normal ise bu bir sağlık problemine işaret edebilir.
Sütten kesildikten 1-2 hafta içinde memelerin normal haline dönmesi beklenir. O dönemdeki kızarıklık ve şişkinlik geçicidir. Eğer herhangi bir iyileşme görmüyorsanız veteriner hekiminize başvurmanızı öneririm.
 
Geçmiş olsun

Toplam 20 kişiden 17 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?