HepiSorKategori: SağlıkYeni sahiplendigim kedinin diş etinde ufak kanamalar var
serpil-ors-01111 2 sene önce sordu

Merhaba…Yeni sahiplendigim kedinin diş etinde ufak kanamalar, diş dibinde ufak yaralar,şişlikler, kizariklar ve dışkı gibi bir koku var.Hemen veterinere gidecek durumda değilim. Kedinin ağzını fotoğrafa ekledim.Şu ana kadar kekik suyu, nar suyu, karbonat ile sildim ağzını.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizin diş etinde ciddi bir enfeksiyon görülüyor. Kimi zaman diş değişimi öncesinde bu tarz problemler kolayca tedavi edilebilse de genel sağlığını ve hijyenini sağlamalısınız. Bize ilettiğiniz spreyde kullanılan bazı yardımcı maddeler kediniz için zararlıdır. 
 
Veteriner hekime başvurarak gerekli tedavinin belirlenmesini öneriyorum. Temizlikte hindistan cevizi yağını da tedaviye destek olarak kullanabilirsiniz.
 
Virüs kaynaklı ağız enfeksiyonlarında bağışıklığı güçlendirmek de ön planda olmalıdır.
 
Geçmiş olsun

serpil-ors-01111 2 sene önce yanıtladı

Cevabınız için teşekkür ederim. Cevap gecikince spreyi kullanmak zorunda kaldım. Diş taşı vardı eridi. Enfeksiyon ve koku da sona erdi. Spreyi kullanınca kedinin makatindan parazit döküldüğünü de gözlemledim.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Eğer diş etlerinde bir problem görmüyorsanız takip edebilirsiniz. Eğer kısa zaman sonra tekrarlar ise detaylı bir muayene edilmesi gerekecektir. Bahsettiğiniz spreyi tekrar kullanmanızı önermem. Böbrekleri için toksik etki gösterebilir. 
 
Parazitler ise spreyden bağımsız bir durumdur. İç ve dış parazit tedavilerini yaptırmanız sağlığınız için de gereklidir. Dökülen parazitler muhtemelen larvalardır. Dolayısıyla aktif bir parazit bulunuyor olma ihtimali yüksek.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?