HepiSorKategori: SağlıkYorkshire köpeğim var. Dizinde kayma olduğu söylendi
Timo 2 sene önce sordu

Merhabalar.Yorkshire köpeğim var.1,5 yaşında.Rutin yaptırmam gereken aşılar nelerdir? Ne kadar da bir tekrarlanmalı?Birde dizde kayma olduğunu söyledi veteriner bu korkulacak bir şey mi biraz açıklar mısınız?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin yıllık rutin aşıları corona, bronchine, karma ve kuduzdur. Bunlara ek olarak bölgesel riske göre lyme aşısı da önerilebilir. Detaylı bilgi için köpek aşı takvimi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Köpek Aşı Takvimi ve Aşılar


 
Özellikle küçük ırklarda patella (diz kapağı) çıkıklarına daha sık rastlıyoruz ve vakaların yarısına yakınında çift taraflı gözlemlenen bir durum. 4 aşamada değerlendirilen bu durum takip edilmesi gereken sağlık problemlerinden biridir. Hangi aşamada olduğu veteriner hekiminiz tarafından size söylenecektir.
 

  • Özellikle yaşlı veya kilolu köpeklerde bu durumun ilerlemesi hızlanabiliyor ve yaşam kalitesini doğrudan etkiliyor.
  • Ayrıca problemin devamı halinde bağlar, eklemler ve kalça gibi bölümler etkilenerek ilerleyebilen bir süreç haline gelebilir.
  • Özellikle 3. ve 4. aşamalarda muayene sonrası operasyon tavsiye edilebilir. Özellikle belirgin bir topallık gözleniyorsa gereklilik halini alabilir.
  • Operasyon ile diz kapağının olması gerektiği bölgede tutulması amaçlanır ve özel cerrahi teknikler kullanılır.
  • aşama ise çok daha zorlu ve ağır bir süreci kapsadığından şu aşamanızın uzman bir veteriner hekim ile değerlendirilmesi oldukça önemlidir.
  • Özellikle 1. , 2. ve 3. derece çıkıklar operasyon sonrası 4. dereceye kıyasla daha iyi sonuç verebiliyor.
  • İyi bir operasyon ile normal fonksiyonların kazanılma oranı %90’lardadır.
  • Operasyon sonrası rehabilitasyon ve normal hayata dönüş 6-8 hafta sürebilmektedir.
     

 
Gözlemlediğinizde özellikle ağrıya odaklanmayıp veteriner hekiminizin radyografik değerlendirmesine göre hareket etmelisiniz.
Ayrıca bu konuda yaşanacak gecikme çıkığın ön çapraz bağların hasar görmesine ve geri döndürülmesi zor problemlere yol açabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?