HepiSorKategori: SağlıkYorkshire terrier köpeğimde üst solunum yolu problemlerini nasıl önleriz
YUSI 2 sene önce sordu

Merhaba,
Yorkshire terrier köpeğimde üst solunum yolu enfeksiyonunu tedavi ettik. Burun boğaz tıkanıklığı ve hapşırık için ilacına devam ediyoruz. Malum kış ve kaloriferler yüzünden evin nemini ne yaparsak yapalım istenen seviyeye getiremiyoruz. Burnundan sıkıntı yaşıyor. Hekimimiz okyanus suyu önerdi ama sprey yapamıyoruz. Bu nedenle burun NEMLENDİRİCİ krem veya merhem önerebilir misiniz? Köpekler için bir ürün var mıdır yada Bebekler için kullanılan beşeri ürünlerden köpekler için kullanılabilir olan var mı? Teşekkürlerimle

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinin üst solunum yollarını tetikleyen alerjenler de bulunuyor olabilir. Köpeğinizin yaşadığı alanda ağır kokulu spreyler, parfüm ve deodorantlar, çamaşır suyu gibi keskin temizleyicileri uzaklaştırmalısınız. Temizlikte sirkeli su kullanmanızı öneriyorum. 
 
Ayrıca ara sıra banyo gibi nemlendirebileceğiniz bir ortamda tutmanız faydalı olabilir. Bunun dışında kaloriferlere asılan su kapları ile evin nem dengesini korurken , buhar makinelerini de edinebilirsiniz. Bununla birlikte probiyotik destekleri kullanmanız alerji semptomlarında azalma sağlayabilir. Uygun probiyotik takviyelerini hekiminize danışabilirsiniz. 
 
Eğer solunum yollarında bir daralma görülüyorsa bunu uzman bir cerrah ile değerlendirebilirsiniz. Bazı ileri seviyedeki durumlarda cerrahi müdahale fayda sağlayabiliyor. Vicks gibi mentol içeren ürünleri kullanmanızı kesinlikle önermiyorum. 
Bebekler için kullanılan nebulizatörleri kullanabilirsiniz. 
 
Geçmiş olsun
 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?