Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları

kedi aşı

Kedi Aşıları ve Aşı Takvimi

Kedi aşıları hastalıklara karşı korunmasında tıpkı bizim gibi aşılamanın yeri oldukça önemlidir. Özellikle yavru kedilerin hastalıklara karşı bağışıklıklarının zayıf olmaları sebebiyle atlanmaması gerekir. Bağışıklık sistemleri düşük olan kedilerde virüs kaynaklı enfeksiyonların görülme oranı yüksektir. Ve virüslere karşı elimizdeki en güçlü korunma yöntemi aşılamadır. Kedi aşı takviminin de takip edilmesi gereklidir. Aşılama öncesi bu süreci göz önünde tutmak gereklidir.

Kedilerin aşıları, aşı tarihleri ve öncesinde nelere dikkat edileceğini bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz. Kedi aşıların uygulanması ağrısız bir prosedürdür.

kedi lösemi

Hangi Aşılar

Teşhis2

Koruduğu Hastalıklar

tedavi

Aşı Takvimi

vete sor

Veteriner Hekime Sor

Önemli Noktalar

 • Aşıların zararlı toksinler içerdiği, bağışıklık sistemini zorladığı veya rutin olarak ciddi hastalığa neden oldukları inanışı bilimsel bir kanıta dayalı olmayan yanlış bir inanıştır.
 • Yetişkin hayvanlara hangi aşıların verilmesi gerektiği ve ne sıklıkta, tekil bireysel durumlar ve risk faktörleri temelinde karar verilmesi gerekir.
 •  Yaşlı evcil hayvanlar için söylenen aşılamaya ihtiyaç duymadıkları inanışı doğru değildir. Aşılamanın belirli bir yaşta durdurulması gerektiğini gösteren kesin bir kanıt yoktur.
kedi aşı2
köpek aşı koruma
HEPIPET-PRIME Logo turkuaz
 • Size özel atanmış veteriner hekim
 • Her ihtiyacınızda nitelikli ve hızlı destek
 • Ve size özel ayrıcalıklar

Kedilerinizin aşılarına başlamadan önce parazit tedavisinin yapılmış olması gereklidir. Dostunuzda bulunan parazitler bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve virüslere karşı savunmasız kalmasına neden olabilir. Parazit tedavileri yapılmadan aşılama başlandığında hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Kedilerde sokakta sıklıkla rastladığımız viral hastalıklar görülebiliyor. Gün içinde sevdiğimiz hayvanlar üzerinden dahi virüsleri taşıyabiliyoruz.

Kedi Aşıları


Kedinize aşılama öncesinde mutlaka muayene yapılmalı ve sadece sağlıklı kedilere aşı yapılmalıdır. Bazı durumlarda dışkı muayenesi ile parazit yönünden de değerlendirilme gerekli görülebilir.

Yavru kediler 7-9 haftalık olduklarında ilk aşıları başlayabilir.

Kedi aşı ları kedinizin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Yavru bir kediye yapılması gereken 3 temel aşı bulunmaktadır.  İlk aşılamalarda 2 doz olarak yapılır ve yıllık tek doz ile korumanın devamı sağlanır. Gerekli görüldüğü takdirde hekim tarafından doz sayısı arttırılabilir.

Bu aşılar ;

Kedilerde Aşılama Gerektiren Hastalıklar


Kedi Panlökopeni enfeksiyonu: İştahsızlık, kusma, kanlı ve bol mukuslu ishale görülebilen, doğal koşullarda uzun süre hayatta kalabilen bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı viral bir hastalıktır. Karma aşı ile koruma sağlanabilir..

Calicivirus enfeksiyonu: Viral solunum yolu enfeksiyonu olarak da bilinir. Solunum yollarını etkilemesi ile iştahsızlığa ve enfeksiyonlar nedeniyle ateşe sebep olabilir. Ağız ve çevresinde yaralar, dil ve damağı etkileyen kanamalar. Ciddi enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Karma aşı ile bu virüse karşı da koruma sağlanabilir.

Kedi Herpes Virus Enfeksiyonu : Kedi gribi, nezlesi olarak da bilinir. Hapşırma , göz akıntısı, burun akıntısı belirtileri ile görülebilen bir hastalıktır. Karma aşı ile koruma sağlanabilir.

Kuduz :  İnsanlara da bulaşabilen. Sinirsel belirtiler gösteren ve ölümden önceki son 7-12 gün arası bulaşma gösteren bir hastalıktır. Yasal olarak her evcil hayvan kuduz aşısına sahip olmalıdır.

 

Kedilerde Aşı Takvimi


7.Hafta           Parazit Tedavileri

8.Hafta           1. Karma Aşı

9.Hafta           1.Lösemi Aşısı

11.Hafta        2. Karma Aşı 

12.Hafta         2.Lösemi Aşısı

13.Hafta         Kuduz Aşısı

13.Hafta         Parazit Tedavileri

 

Kedilerde Aşılar Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 • Kedi aşı takviminde rutin devam eden aşılamalar sonrası normal olarak bir süre halsizlik, ateş ve isteksizlik görülebilir. Eğer 24 saatten uzun sürdüğünü düşünüyorsanız veteriner hekiminize başvurmalısınız.
 • Aşı karnenizi güvenli bir yerde bulundurmalı ve düzenli takip etmelisiniz.
 • Yavru kedilerin bağışıklıklarını tam anlamıyla sağlamadan sokaktaki kediler veya ayakkabınız aracılığı ile dışkılarıyla temas etmemesine dikkat etmelisiniz.
 • Aşılar tamamlansa dahi %100 koruma sağlanamadığını unutmayın.
 • Eğer dostunuzda ishal, kusma, halsizlik gibi belirtileri görüyorsanız aşılamaya başlamadan muayenesi yapılmalıdır.
 • Dostunuzun aşılanmamış kedilerle bir süre dahi olsa aynı ortamda kalmasından ve yakın temasından kaçınmalısınız.

  

Kedi aşı takvimi ve aşılar hakkında merak ettiklerinizi HepiPet’e sorabilirsiniz.

Yazıda emeği geçen veteriner hekimlerimiz

 • Vet. Hek. Buğra Öklen
 • Vet. Hek. Asena Sevil
 • Vet. Hek. Doğan Yetim
 • İçeriklerimize katkıda bulunmak için tıklayın

Veteriner Hekimlere
ÜCRETSİZ Soru Sor

Dosya Ekle