Kedi ve Köpeklerde Kilo Kontrolü

kedi köpek kilo

Kedi ve Köpeklerde Kilo Kontrolü

Hepimiz şişman ve kilolu bir kedi veya köpek gördüğümüzde sevmek sarılmak isteriz. Ancak sağlığını göz önüne aldığımızda veteriner hekimler olarak bu durumu bir problem olarak görüyoruz. Ev kedilerinde aşırı kilo ve obezite problemi son yıllardaki araştırmalara göre %25-40 oranını bulmuş durumda. Kilo fazlalığı kedilerin ilerleyen yaşlarda eklem rahatsızlıkları, diyabet, dolaşım sistemi hastalıkları yaşamalarına sebep olabilir.

[apss_share networks = ‘facebook, twitter’ share_text = ‘Yazıyı Paylaş’ total_counter = ‘1’]

kedi lösemi

Kilo Değerlendirmesi

Teşhis2

Öneriler

tedavi

Klinik Takibi

vete sor

Veteriner Hekime Sor

Önemli Noktalar

 • Köpekler 1 ayda vücut ağırlıklarının %1-3′ ünü , kediler ise %0.5-1’ini sağlıklı bir şekilde kaybedebilirler.
 • Problem kedi köpek kilo olduğunda sadece yemeği kısmak ve porsiyonları küçülterek bir nevi dostlarımızı aç bırakarak çözüme ulaşmak yaygın bir yanlış inanıştır.
 • Köpekler için kilo verme süreci 3-6 ay’a , Kediler için ise 9-12 ay’a yaymak önerilir.
beslenme
kedi kilo

Kedi Köpek kilo

Kilo Değerlendirmesi


Son yıllardaki çalışmalar ise veteriner hekim kontrolünde beslenme programları düzenlenmesi ve evcil hayvan konusunda sahiplerinin bilinçlendirilmesi üzerine ağırlık verilmesi gerektiğini gösteriyor. Evcil hayvanları vücut kondisyon skoru(BCS) dediğimiz ölçütlendirme yöntemiyle değerlendiriyoruz.


1- Çok Zayıf

2- Zayıf

3- Normal

4- Kilolu

5- Obez


Öncelikle evcil hayvanların neden bu kadar yüksek oranda kilolu olduğunu düşünürsek cevabımız oldukça açık ; gereğinden fazla beslenme ve yetersiz hareket. Pet mamaları onların zevklerine göre üretilir ve yemeleri için sürekli teşvik eder. Evcil hayvanlarımız mama yemediğinde bir problem olduğunu düşünürüz çünkü beslenmeleri çoğu zaman sıkıcı bir rutine bağlanmıştır. Beslenme düzenlerini avlanarak veya hak ederek elde etmelektense hazır duran ve hareket edemeyen mama kaplarına göre şekillendiriyoruz.

Kedi Köpek kilo

Öneriler


Kedinizin evin içerisinde koşturuyor ve oyun oynuyor olması yeterli değildir. Ona oyuncaklarıyla oyun ve egzersiz fırsatları yaratmanız gerekir. Köpeğiniz için ise ırkına uygun bir plan oluşturmalı, ihtiyacı olan egzersiz ve eforu sarfettirmelisiniz. Aşırı kilo kedi ve köpeklerde ağrılı eklem hastalıklarının yanında ömrünü kısaltabilecek kronik hastalıklara da yatkın hale getirir.

 • Köpekler yürüyüşlere çıkabildikleri için kedilerden biraz daha şanslılar diyebiliriz. Ancak yine de köpeğinizin ihtiyacı olan egzersizi sadece gezdirerek karşılayamazsınız. Onunla daha fazla oyun oynamalı ve imkan ölçüsünde bir oyun arkadaşı edinmelisiniz. Böylece hem birlikte oynadığı köpeklerin sağlıklı olduğuna emin olabilirsiniz.
 • Problem kilo olduğunda sadece yemeği kısmak ve porsiyonları küçülterek bir nevi dostlarımızı aç bırakarak çözüme ulaşmak yaygın bir yanlış inanıştır.
 • Öncelikle kullandığınız mamanın besin değerlerini kontrol ederek başlayabilirsiniz.
 • Sonraki aşamada ise doğru beslenme programı ile birlikte yürütülen egzersizler dostunuzun sağlığını koruyacaktır.

Köpekler 1 ayda vücut ağırlıklarının %1-3′ ünü , kediler ise %0.5-1’ini sağlıklı bir şekilde kaybedebilirler. Kedi köpekler hızlı kilo kaybetmeleri halinde bir çok hastalığa ve organ hasarlarına uğrayabilirler. Köpekler için kilo verme süreci 3-6 aya , Kediler için ise 9-12 aya yaymak önerilir.

Bu süreç için veteriner hekiminize danışabilir ve ona uygun hazırlanmış beslenme programını takip edebilirsiniz. Egzersiz konusunda ise ırka özel ihtiyaçların yanında köpekler için en az 30 dakika , kediler için ise 3-5’er dakikalık seanslar halinde günlük aktivite yaptırılmalıdır. Kedi köpek ideal kilosunu belirlemelisiniz.

 

Klinik Takibi


Eğer genç bir evcil hayvanınız varsa önlem almak potansiyel hastalıklardan sizi koruyacaktır. Her gün dostunuzun sağlığı için vermeniz gereken en önemli karar onu neyle besleyeceğinizdir. Onun için en doğru beslenmeyi sunmanız yaşam süresini doğrudan etkileyecektir. Eğer özel bir mama kullanmak zorunda olan evcil hayvanınız varsa bu yönde hekiminizin önerilerini dinlemelisiniz. Özellikle idrar yolu , karaciğer, alerji gibi problemlerde beslenmenin düzenlenmesi tedavide oldukça faydalı olabiliyor.

 • Kedi sahiplerinin %15 ile Köpek sahiplerinin %22’si , dostlarının kilo fazlası olmasına rağmen normal olduklarını düşünüyor.
 • Yanlış beslenme sonucu gelişen metabolik hastalıklar dostunuzun ömrünü ortalama %15 oranında kısaltabilir
 • Aşırı kilo hayvanlarda diyabet, artrit, yüksek tansiyon, böbrek ve kalp problemleri gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir

[apss_share share_text = ‘Yazıyı Paylaş’ total_counter = ‘1’]

Kedi ve Köpeklerde kilo kontrolü hakkında merak ettiklerinizi HepiPet’e sorabilirsiniz.Kedi Köpek kilo

Yazıda emeği geçen veteriner hekimlerimiz

 • Vet. Hek. Buğra Öklen
 • Vet. Hek. Metehan Çalıkuşu
 • İçeriklerimize katkıda bulunmak için tıklayın

Veteriner Hekimlere
ÜCRETSİZ Soru Sor

Dosya Ekle

Benzer içeriklere göz atın

Kedi ve Köpekler İdeal Kilo Belirleme

Köpeklerde İştahsızlık