Kedilerde Kusma

kedi kusma 2

Kedilerde Kusma

Kusma, mide içeriğinin kuvvetli bir şekilde dışarı çıkarılmasıdır. Kediniz kusmak üzereyse huzursuz davrandığını, yutkunduğunu ve boynu gerilmiş olarak dört ayak üzerinde çömeldiğini fark edebilirsiniz.

Çoğu zaman kusmanın arkasında kedinizin midesi bir şeyi reddediyor olabilir ancak kimi zaman daha ciddi bir durumun işareti de olabilir.

Başlangıç aşamasında kusma daha hızlı tedavi edilebilirken, uzun süren kusmalar dehidratasyona(sıvı kaybına) neden olarak kedinizin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir

kedi lösemi

Sebepler

Teşhis2

Teşhis

tedavi

Tedavi

vete sor

Veteriner Hekime Sor

Önemli Noktalar

 • Kusma, kedinizde seyrek gerçekleşiyorsa, öğünü aşırı hızlı ve fazla yeme veya yemek sonrası fazla hareket gibi bir sebebe bağlı gelişmiş olabilir..
 • Kediniz sadece 1 kez kustuysa, halsizlik, ateş veya ishal gibi diğer hastalık belirtilerini takip edin. Eğer kusmanın sıklığı ve miktarı artarsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize ulaşın.
 • Bazı yavru kedilerde bazı gıdalara karşı alerji gelişebilir ve bu durum uzun süren düzenli kusmaların yaygın bir nedenidir.
kedi kusma 3
HEPIPET-PRIME Logo turkuaz
 • Size özel atanmış veteriner hekim
 • Her ihtiyacınızda nitelikli ve hızlı destek
 • Ve size özel ayrıcalıklar
hepipedia

Kusma, kedilerin huzursuz ve muhtemelen endişeli göründüğü bir mide bulantısı ile başlayabilir. Bu sırada kediler dudaklarını yalayabilir, titreyebilir ve bir kaç defa yutkunabilir . Kusma, karın kaslarının kuvvetli kasılmaları ile belirir ve bu hareket kusulacak sıvının, köpüğün veya yiyeceğin dışarı atılmasına neden olur.

Çoğu zaman kusma ile regurgitasyon dediğimiz geri çıkarma karıştırılır. Kediler yuttukları bir maddeyi çıkarabilir. Bu sırada boyun öne uzanarak çıkarma işlemi görülür. Bu anın videosunu veteriner hekiminize göstererek ayırt edilmesini sağlayabilirsiniz.

kedi kusma

Kedi kusma , yemek borusunu etkileyen problemlerle ortaya çıkar. Kedilerde kusmayı geri çıkarma ile ayırt etmeye yardımcı olan kriterler şunlardır:;

 • Kusma tipik olarak karın kasılmalarını içerir
 • Geri çıkarma ise tipik olarak karında kasılmalar olmadan hızlı bir şekilde gerçekleşir
 • Geri çıkarma yemek yedikten, hap yuttuktan veya tadını sevmediği bir şey içtikten hemen sonra ortaya çıkar

Belirtiler ve Sebepler


Kedi kusmasının nedeni, yeme alışkanlıklarına ve sağlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Ancak genel hatlarıyla kedilerde kusmanın sebepleri şunlardır:;

 • Çok Hızlı Yemek : Bazı kediler, önlerinde mama konulduğu anda hızlıca yemeye meyillidir, ancak yemenin hemen sonrasında sindirilmemiş besinleri kusarak atma eğilimindedirler. Bu, özellikle birden fazla kedinin ve kediler arası rekabetin olduğu evlerde görülür..
 • Uygun Olmayan Besinler :   Kediler meraklı canlılardır ve bazen böcekler, çöpler veya midelerini rahatsız edecek şeyleri yiyebilirler. İstenmeyen besinin kusulması, vücudun kendi sağlığını koruması için gösterdiği reaksiyondur.
 • Yabancı Cisim YutulmasıBazen oyuncak, sicim gibi bir şeyin istenmeyen bir parçası yutularak sindirim sistemine sıkışır. Mideye ya da bağırsaklara ulaşan bir yabancı cisim, sindirim sisteminin işlevini engeller ve yiyeceklerin sindirim kanalında ilerlemesini engelleyen bir tıkanıklık yaratabilir.
 • Hairball : Kediler kendilerini temizleyen ve tüy bakımını yapan canlılardır Bu temizlenme sırasında kedinin tüylerini yutması ve sonrasında kusarak atması doğal bir süreçtir, Ancak bazen yuttukları bu tüyler sindirilemez. Bu tüyler vücuttan atılamadığında tıkanıklığa sebep olabilir.
 • Gıda alerjisi : Kediler kendi yiyeceklerine karşı alerjiler geliştirebilirler.,Aynı zamanda bazen mamalarda bulunan besin maddelerine karşı da alerjiler gelişebilir. Kedi kusmalarında gıda alerjileri oldukça yaygındır. Bu konuda besin değişikliği önerilerek alerji olabilecek içerikler tespit edilebilir.
 • Düşük Kaliteli İçerik ile Beslenme : Mamalardaki işlenmiş proteinler genellikle ilk tercih edilen içerikler değildir ve kedinizin için sindirimi zordur. Kimi zaman işlenmiş proteinler de kusmaya sebep olabilecek reaksiyonlar oluşturabilirler. Bu nedenle besin değişikliği faydalı olabilir. Bununla birlikte herhangi bir ev yemeği vermemeniz önemlidir.
 • Zehirlenme : Kedinizin ortamında, yutması halinde onu zehirleyebilecek birçok şey vardır. Herbisitler ve böcek ilaçları, ev temizleyicileri, antifriz, pil ve diğer kimyasallar, çikolata, sarımsak ve soğan gibi yiyecekler, bazı iç ve dış mekan bitkileri zehirli olabilir. Kedinizin ani, akut ve ciddi bir kusma durumu varsa, zehirlenmiş olabileceği yiyecekleri kontrol edin. 
 • Bakteriyel, Viral veya Paraziter Enfeksiyon : Her yaştaki kedilerde kusmaya neden olabilecek birçok enfeksiyon kaynağı vardır. Genellikle parazitler kusma veya dışkıda görülebilir. Daha genç ve aşılanmamış kediler bazı bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için daha yüksek risk altındadır.
 • Sindirim Sistemi Problemleri : Kabızlık, sızıntılı bağırsak hastalığı, kolit, pankreatit, ülserler gibi sindirime bağlı sebepler de bulunabilir. Midedeki veya bağırsaklardaki tümörler kedi kusmaya neden olabilir.
 • Metabolik Hastalıklar : Kusma, hipertiroidizm, diyabet ve böbrek hastalığı gibi sebeplere dayanabilir. Aynı zamanda sıklaşan kusma ise böbreklerde veya karaciğerde yetmezliklerin bir işareti de olabilir.

Teşhis


Kusmuk aşırı miktarda mukus içeriyorsa nedeni bağırsak iltihabı olabilir. Kusmukta sindirilmemiş yiyecekler ise yiyecek zehirlenmesine, stres veya aşırı yemek yemeye bağlı olabilir. Safra kusulması bağırsak hastalığına veya pankreatite işaret edebilir..

Kusmukta açık renk kırmızı kan bulunursa bu midedeki ülsere bağlı olabilir. Ancak, kan kahverengiyse ve dağılmış ise sorun bağırsakta olabilir. Dışkıdaki ağır kokular genellikle paraziter enfeksiyonlar veya bağırsak tıkanıklığında görülür.

Kedinin yabancı cisim yediğinden şüpheleniliyorsa veteriner hekiminiz röntgen ile teşhise gidebilecektir. Eğer kedinizin bir şeyler yeme alışkanlığı varsa bu ihtimali göz ardı etmemelisiniz. Evdeki kimyasal temizleyiciler, oyuncak parçaları, plastikler, kapak ve şişeler, deve tabanı gibi zehirli ev bitkileri risk oluşturabilecek yabancı cisimlerdir.

Kedi kusmasının olası sebeplerini araştırmak için veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir. Hekiminiz gerekli kan tetkiklerini yaparak kedinizin besin emilimi ve sindirimi ile ilgili bir hastalık mı yoksa kusmanın sebebi olabilecek başka bir problemle mi bağlantılı olduğuna karar verebilir.

Bir sebebe spesifik olmayan semptomatik tedavi genellikle başlangıçta hafif kusma vakalarında tercih edilir. Veteriner hekiminiz genellikle küçük miktarda kolayca sindirilebilir, yumuşak bir mama vermenizi önerir. Özellikle sindirimi rahatlatacak şekilde formüle edilmiş bir beslenme tavsiye edilir.

“Su kabı sürekli kedinizin yakınında ve tazelenmiş olmalı. Kusma ile gerçekleşen su kaybını önlemek için kedinizin suya kolay ulaşabilmesi önemlidir.”

Kediniz belirtilere yönelik tedavi ile iyileşmezse, veteriner hekiminiz ilacınızı değiştirebilir veya problemi tekrar değerlendirmek için farklı testler yapabilir.

Kusma şiddetliyse veya veteriner hekiminiz böbrek,karaciğer hastalığı gibi ciddi bir sorundan şüpheleniyorsa, daha agresif bir tedavi gerekebilir. Kedinizin sıvı kaybını telafi etmek ve elektrolit seviyelerindeki dengesizlikleri düzeltmek için serum tedavisi gerekebilir.

Kedinin 2-3 haftadan daha uzun süredir kustuğu kronik kusma vakalarında ek tanı testleri gerekebilir. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan testler;

Kan testleri Enfeksiyon, Böbrek ve Karaciğer problemleri, Tiroid problemleri veya Diyabeti tanımlamaya yardım edebilir.

Röntgen, yemek borusu veya midede anormallikleri gösterebilir. Herhangi bir tıkanıklık, tümör, ülser, yabancı cisim vb. sebeplere yardımcı olması için ilaçlı röntgen çekilmesi gerekebilir.

Ultrason , Mide ve bağırsakları incelemek için kullanılabilir. Ultrason, mide veya bağırsak duvarlarındaki değişimlerin yanı sıra tıkanıklıkları ve tümörleri görmeye yardımcı olabilir.

Endoskopi , midenin içini doğrudan bir çeşit kamera ile inceleyen yöntemdir. Midedeki değişimleri ve olası kitleleri fark etmeye yardımcı olabilir. Endoskopi işlemi genel bir anestezi gerektirir.

Laparotomi , bazı durumlarda, özellikle bir tıkanıklık veya tıkanmadan şüpheleniliyorsa, biyopsi örnekleri gerekliyse başvurulabilen bir yöntemdir. Laparotomi hem tanı hem de tedavi amaçlı olabilir. Veteriner hekiminiz ameliyat sırasında kedinizin karnındaki tüm organları muayene edebilecek ve kedi kusma kaynağını belirlemeye yönelik biyopsi örnekleri alabilir.

 

Tedavi ve Korunma

Kediniz;

 • Depresif, halsiz veya ateşi varsa,
 • Kilo kaybı görülüyorsa,
 • Kusmukta kan varsa,
 • Karnı etkileyen herhangi bir ağrı varsa,
 • Kedinizin ishal veya kabızlığı bulunuyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Veteriner hekiminizin bilmek isteyeceği ve takip etmeniz gerekenler;

 • Kusma sıklığı ve miktarı,
 • Kusma ile beslenmenin bağlantısı,
 • Kusmukta rahatsız edici koku veya anormal renk olup olmadığı,
 • Kedinizin ne ile beslendiğini ve mamasında değişiklik yapılıp yapılmadığını,
 • Kedinizin farklı yiyeceklere veya diğer maddelere erişimi olup olmadığını,
 • Son zamanlarda herhangi bir tedavi veya takviye uygulanmış olup olmadığını,
 • Evdeki diğer kedilerin aynı problemden etkilenip etkilenmediğini gözlemlemelisiniz.

Kediniz Kusuyorsa Ne Yapmalısınız?


Kediniz nadiren kusuyorsa tüy toplarına, yabancı yiyeceklere veya yutulmuş diğer maddelere karşı normal bir reaksiyon olabilir. Günde bir defadan fazla, birkaç gün boyunca meydana gelen veya başka belirtilerin eşlik ettiği kusma ortada daha ciddi bir sorun olduğunu ve veteriner hekiminiz tarafından kontrol edilmesi gerektiğini gösterebilir.

Veteriner hekiminize kedinizin beslenme alışkanlıklarını, kusma geçmişini, kusmuğun fotoğrafını, eşlik eden diğer belirtileri, olası zehirlenme ihtimallerini ve hastalık geçmişini anlatmalısınız. Veteriner hekiminiz kan, idrar, dışkı testleri ve röntgen,ultrason gibi altta yatan sebepleri belirlemek için bir dizi yöntem kullanabilir.

Çoğu kedi kusma vakası için 24 saat gibi kısa bir süre açlığın ardından hafif bir beslenme önerilir. Kediler sıvı kaybı nedeniyle sıvı tedavisine ihtiyaç duyabilir. Olası gıda alerjileri beslenmedeki değişikliklerle tedavi edilir. Bu süreçte siz de ev bitkilerini yemeyi seven kediler için, kedi çimi veya kedi nanesi gibi faydalı bitkiler yetiştirebilirsiniz. Tüy yumağı atmakta zorlanan ve uzun tüylü kediler için düzenli tarama önerilir. Gerekli görülürse malt macunlar ile tüylerin dışkıyla atılması kolaylaştırılabilir.

kedi kusma

Kedi Kusma problemi hakkında merak ettiklerinizi HepiPet’e sorabilirsiniz.

Yazıda emeği geçen veteriner hekimlerimiz

 • Vet. Hek. Buğra Öklen
 • İçeriklerimize katkıda bulunmak için tıklayın

Veteriner Hekimlere
ÜCRETSİZ Soru Sor

Dosya Ekle