Köpek İshal

köpek ishal

Köpeklerde İshal

Muhtemelen hayatınızın bir noktasında bir diyare geçirmişsinizdir. İshal, biçimlenmemiş veya gevşek dışkı olarak tanımlanır. Herhangi bir uyarı olmadan hızlıca sona erebilir ve aniden oluşabilir ancak haftalar veya aylar sürebilir ve aralıklı olarak da ortaya çıkabilir. Köpek sahiplerinin ishalin bir hastalık olmadığını, aksine birçok farklı hastalık ve rahatsızlığın belirtisi olduğunu anlamaları önemlidir. İshal spesifik olmayan bir semptom olarak kabul edilir. Köpeklerde ishalin altında yatan nedeni bulmak ve köpeğin sıvı kaybını önlemek için müdahale etmek önemlidir

 

Köpekler çeşitli nedenlerden dolayı ishal geliştirebilir. İshal hafif, orta veya şiddetli gelişebilir.Hafif ve orta dereceli ishal durumunda dostunuzu yakından gözlemeli, gerçekleşen sıvı kaybını telafi etmelisiniz. Şiddetli ishal ise köpeğinizin aniden susuz kalmasına neden olabilir. Köpeklerde ishal bir çok farklı nedenlerden dolayı olabilir. Kanlı veya sulu ishal köpeklerde en ciddi tiplerdir. Virüs kaynaklı bulaşıcı hastalıklara işaret edebilir. Özellikle aşılanmamış köpeklerin daha hassas olduğu bulaşıcı virüsler risk teşkil eder.

kedi lösemi

Sebep&Belirtiler

Teşhis2

Teşhis

tedavi

Tedavi

vete sor

Veteriner Hekime Sor

Önemli Noktalar

Köpeğinizde 2 günden fazla süren ishal varsa, sebebini bulmak için veteriner hekiminize ulaşın.

 • Köpeğinizde 2 günden fazla süren ishal varsa, sebebini bulmak için veteriner hekiminize ulaşın.
 • İshal siyah veya kanlıysa, ateş, kusma, halsizlik veya iştahsızlık ile birlikte olursa vakit kaybetmemelisiniz.
 • İshali önlemek için, köpeğiniz için uygun olmayan ev yiyecekleri vermeyin.
HEPIPET-PRIME Logo turkuaz

Size özel veteriner hekimden anında destek

 • Size özel atanmış veteriner hekim
 • Her ihtiyacınızda nitelikli ve hızlı destek
 • Ve size özel ayrıcalıklar

Köpeklerde ishalin altında yatan nedeni bulmak ve köpeğinizin sıvı kaybını önlemek için müdahale etmek önemlidir.

Köpeğinizde ishal 2 günden fazla sürerse veteriner hekiminize ulaşmalısınız. Köpek ishal hem evde hem de sokaklarda yaşayan her yaştaki köpeklerde görülebilir. Evcil hayvanınızın dehidratasyon(sıvı kaybı), kilo kaybı veya halsizlik gibi hastalık belirtileri göstermesi durumunda, vakit kaybetmemeniz çok önemlidir.

Köpek İshal Sebepler


  • İshale sebep olabilecek bir çok sebep bulunmaktadır. Ancak genel teşhis aşamasında bu ihtimaller gözden geçirilerek olası sebepler üzerinden tedaviler belirlenir. Bazı durumlarda özel testler ve tahliller yapılması gerekebilir.

Çeşitli faktörler, köpeklerde hafif veya şiddetli ishale yol açabilir.

 1. Yeme Bozuklukları: Çok fazla yemek yemek, yabancı yiyecekleri yemek gibi istenmeyen beslenme alışkanlıkları sebep olabilir.
 2. Diyetteki Değişiklikler: Bir köpeğin sindirim sisteminin yeni protein çeşitlerine adapte olması birkaç gün sürebilir. Özellikle yeni mama geçişlerinde 7 güne yayılması bu problemin önüne geçebilir.
 3. Gıda İntoleransı :Bazı gıdalar köpeklerin sindirim sistemleri tarafında rahatsızlık yaratabilirler. Bu nedenle köpeğinizin bazı yiyeceklerden sonra ishal olduğunu gözlemlerseniz bu sebebe bağlı olabilir.
 4. Alerjiler :Yiyeceklere karşı gelişen alerjilere bağlı olarak beslenmenin gözden geçirilmesi gerekebilir. Özellikle mama değişimlerinde bu durum kontrol altına alınabilir.
 5. Parazitler : Bir çok parazit yavrularda ve bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkinlerde hastalığa neden olur. Bir çok ishal vakasında parazitler rol oynamaktadır.
  1. Yuvarlak solucan
  2. Kancalı Kurtlar
  3. Koksidiyalar
  4. Giardialar
 6. Zehirli Maddeler veya Bitkiler :Evlerde bulunan bir çok bitki ve zehirli olabilecek yiyecekler nedeniyle görülen ishallerde kan ve ani bozulmalar görülmektedir.
 7. Yabancı Cisim Yutmak :Çeşitli oyuncaklar ve çorap gibi kolayca yenebilecek cisimlerin yenmesi ishale sebep olabilir.
 8. Virüs Enfeksiyonları:
  1. Parvo virüs
  2. Distemper Virüs (Köpek Gençlik hastalığı)
  3. Corona virüs
 9. Bakteriyel Enfeksiyonlar
  1. Hastalıklar Böbrek ve karaciğer hastalıkları, kolit, inflamatuvar bağırsak hastalığı gibi problemler
  2. Antibiyotikler ve Diğer İlaçların Yan Etkileri
  3. Stres veya Duygusal Değişiklikler

 • Köpek şiddetli ishal belirtilerinden herhangi birini gösterirse, derhal veteriner hekiminiz tarafından muayene edilmesini sağlamalısınız.
 • Köpeklerde görülen ciddi ishal vakaları, daha ciddi sağlık komplikasyonlarından veya aşağıdaki gibi altta yatan durumlardan kaynaklanabilir:
 • Altta yatan sağlık koşullarının veya hastalıkların neden olduğu köpek ishali genellikle kendi kendine düzelmez. Veteriner hekimin tedavisi olmadan bu süreci uzatmanız köpeğinizin genel durumu düşebilir.

Teşhis


Veteriner hekiminiz, köpeğinizin neden ishal geçirdiğini belirlemek için çeşitli testler yapabilir.

En yaygın test, köpeğinizden dışkı örneği almayı içerir. Dışkı daha sonra enfeksiyonlar, parazitler ve diğer yaygın köpek ishal nedenleri için test edilecek laboratuvara gönderilir.

Bu test ile parazitler gibi ishale sebep olabilecek sebepler görülebilir. Köpek ishal probleminde dışkının örnek olarak kliniğe götürülmesi son derece önemlidir.

Veteriner hekiminiz köpeğinizin ishal probleminin altında yatan bir durumdan dolayı olabileceğinden şüpheleniyorsa, şu testleri yapabilir:

 • Dışkı kültürleri (Parazit muayenesi için)
 • Radyografi
 • Endoskopi
 • Ultrason
 • Biyopsi

Bu testlerin sonuçları veteriner hekimin köpeğinizin ishal nedenini teşhis etmesine ve en uygun tedaviyi belirlemesine yardımcı olacaktır. Bu tanı testlerinin sonucuna bağlı olarak, köpeğinizin ishali birkaç farklı yolla tedavi edilebilir.

 • Kusma durduktan sonra, yumuşak, az yağlı yiyecekler koyun ve köpeğinizi bir kaç gün boyunca günde 3-6 kez küçük miktarlarda besleyin. Yavaş yavaş yiyecek miktarını artırın ve köpeğin normal yiyeceğine geçerken beslemeleri azaltın. Veterineriniz sizden su almanızı istemiyorsa, yavaşça küçük miktarlarda tanıtın.
 • Köpeğinizin çok hızlı yediği için kustuğunu belirlerseniz, daha yavaş yemeye zorlayan bir “yavaş yeme kabı” alıp deneyebilirsiniz.

 

Dışkının Rengini Kontrol Edin

Dışkıdaki renk köpeğinizin sindirim sisteminde yaşanan problem yönelik bir işaret verebilir.Turuncu, kırmızı, yeşil veya gri gibi renkler karaciğer, safra kesesi ve pankreas ile ilgili sorunlara işaret edebilir. Siyah veya katran rengi ise çok daha ciddi bir durumdadır.Bir kanamaya işaret ediyor olabilir. Bu renk gördüğünüzde vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmelisiniz

Ayrıca renk gözlemi ile problemin nereden kaynaklanabileceğini de bilmeniz gözlem hakkında önemli bir noktadır.

Dışkıdaki Diğer Durumlar

Dışkının rengine ek olarak bazı anormallikler bir çok konuda veteriner hekiminize yardımcı olabilir.

Sıklık: Zorlanarak hızlı ve ani dışkılama bir enfeksiyondan kaynaklı olabilir. 

 • Günde 3 veya 4 defa büyük hacimli ishal ise sorunun ince bağırsakta olduğunu gösterir.

Şekilli veya Renkli Katı Yapılar : Dışkıda farklı yapılar görmeniz köpeğinizin yaşadığı problem yönelik ipuçları taşıyabilir. Örneğin küçük beyaz pirinç benzeri şekil, bir parazit problemine işaret edebilir Ayrıca çimen, tahta veya ip gibi köpeğinizin sindiremediği bir şey yediğini gösterebilir.

Köpeğinizin ishali konusunda olabildiğince gözlem yapmanız önemlidir. Veteriner hekiminize vereceğiniz ayrıntılar tedaviyi de belirleyeceği için fotoğraflar gibi elinizde tutabileceğiniz bilgileri saklamalısınız.

Tedavi


İshalin çözülmesinde altta yatan sebebe göre tedavi belirlenir. Dolayısıyla bu süreçte öncesinde yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Aç Bırakma

Beslenmeyi 12-24 saat süreyle durdurmak ve su alımının arttırılması rahatsızlığın nedenini ortadan kaldırabilir. Ayrıca bu yöntem sindirim sisteminin kendini toparlamasına da etki edebilir.

Ancak aç bırakma öncesinde köpeğinizin ciddi bir sorunu olmadığından emin olmalısınız. Yavru köpekler ve yaşlı köpekler için bu durum çok daha ciddi olabilir. Ayrıca küçük ve zayıf ırklar nispeten daha hassas oldukları için kolay etkilenebilirler.

Köpek İshalinin Önlenmesi

Köpeğinizin bulaşıcı bir virüs bulaştırmaması için aşılar çok önemlidir. Köpeğinizin aşı takvimi hakkında veteriner hekiminizle konuşun ve köpeğinizi korumanız için zamanında verilen aşıları yaptığınızdan emin olun. Köpeğinizin bağırsak parazitlerine bulaştırılmamasını sağlamak için düzenli olarak toplanması da önleyici niteliktedir. Köpeğinizin diyetini değiştirmekten veya onlara çok fazla muamele etmekten kaçının. Bu gastrointestinal rahatsızlığa ve ishale neden olabilir. İshale neden olabilecek dolgu maddeleri eklemeden ihtiyaç duydukları tüm besinleri aldıklarından emin olmak için köpeğinizin yemeğini ve malzemelerin kalitesini araştırın.

 

Köpeğinizin ishal konusunda tedavisi tamamlandığında sağlığını korumak için evde dikkat etmeye devam etmeniz önemlidir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin beslenmesini değiştirmenizi önerirse bu beslenmeye devam etmelisiniz. Ayrıca, daima taze su ve yiyecek sağlamalısınız.

Köpek İshal

Köpek İshal problemi hakkında merak ettiklerinizi HepiPet’e sorabilirsiniz.

Yazıda emeği geçen veteriner hekimlerimiz

 • Vet. Hek. Buğra Öklen
 • İçeriklerimize katkıda bulunmak için tıklayın

Veteriner Hekimlere
ÜCRETSİZ Soru Sor

Dosya Ekle