Köpek Pire

köpek pire

Köpeklerde Pire

Köpelerde görülen en yaygın pireler Ctenocephalides felis’dir . Köpeğinizin kaşındığını gözlemlerseniz muhtemelen sebebi pirelerdir. Sebebin pireler olup olmadığından emin olmak isterseniz, pire tarağı kullanabilirsiniz.

Tarakta gördüğünüz küçük siyah noktalar pire dışkıları veya yumurtaları olabilir. Ezdiğinizde kırmızı bir renk görürseniz muhtemelen köpeğinizin kanıdır. Dolayısıyla pire konusunda destek almanız gereklidir.

kedi lösemi

Belirtiler

Teşhis2

Temizlik

tedavi

Tedavi ve Korunma

vete sor

Veteriner Hekime Sor

Köpeklerde Pirelerin Yaşam Döngüsü

 • Yumurtalar: Pireler yumurtalarını yaşam döngüsünün gerçekleşeceği konakçı hayvana bırakır. Halıya, evcil hayvanınızın yatağı veya kendi yatağınız dahil olmak üzere diğer yumurtalar etrafa saçılır.
 • Larvalar: Larva “yavruları” yetişkin pire tarafından atılan dışkı ile beslenir ve yaklaşık bir hafta boyunca gelişmeye devam eder.
 • Pupa: Larva, yetişkin olan pire gelişmeye devam ettiği için kendisi için bir koza hazırlar.
 • Yetişkin: Gelişimini tamamlayan yetişkin beslenir ve yaşam döngüsüne devam eder.
blog

Köpek Pire

Belirtiler


Köpeklerde Pire bulunduğunun belirtileri şunlardır:

 • Tüylerinde siyah nokta şeklinde pire yumurta ve dışkıların görülmesi
 • Kaşıntı, cilt yaraları
 • Pire ısırıkları
 • Pirelerin yoğun olduğu bölgelerde kırmızı noktalar
 • Isırık bölgelerinde dermatit, tüy dökülmesi
 • Pire Alerjisi

Köpeğinizin kaşındığını görürseniz, ilk olarak pireleri aklınıza getirebilirsiniz. Köpek pire dışkılarını ıslak bir kağıt havlu üzerine döktüğünüzde net bir şekilde görebilirsiniz. Veteriner hekim diğer kaşıntı nedenlerini ortadan kaldırmak için gerekli muayeneleri yapmayı ve köpek pire alerjik dermatiti olup olmadığını kontrol edecektir.

Köpeklerde Pirelerin Taşıdığı Hastalıklar

Anemi – Pireler köpeklerde kan kaybına neden olabilir. Özellikle yavru köpeklerde bazen ölümcül olabilir.

Dipylidium Caninum – Bu tür parazit pireleri ara konak olara kullanır. Köpeklerde kendini temizlerken pire yutarsa, parazit larvası yetişkin bir tenyaya dönüşür

Pire Alerjisi – Bazı köpekler, tekrar tekrar pire tarafından ısırılırsa pirelere karşı alerji geliştirir. Pire alerjisi olan köpekler, aşırı derecede kaşınırlar ve bu şekilde cilt enfeksiyonları gelişir.

Hemobartonelloz– Pire ile taşınan mikroorganizmanın neden olduğu ciddi bir anemiye neden olur.

Temizlik

 • Tüm yatakları iyice yıkayın. Yatak örtüleri örtüsü olmasa da, yatağı özellikle yumurtaların gizlenebileceği boşluklarda süpürün.
 • Halıyı günlük süpürge ile temizleyin ve kullanılmış süpürge torbalarını atın.
 • Pire tasmalarını süpürge ile çekmeyin; makine tarafından üretilen ısı zararlı dumanlara neden olabilir.
 • Sıcak buharlı temizlik. Bu, süpürgenin kaçırabileceği yumurtaları da öldürecektir.
 • Profesyonel bir temizlik hizmeti alabilirsiniz.
 • Açık alanların temizliğinde ise yine bir profesyonel hizmet almalısınız. Bu temizlikte “köpek dostu” bir ürün kullanmalısınız. 
 • Köpek pire şampuanları da tavsiye edilebilir. Şampuan vücuttaki pireleri öldürür ve köpeğinizi durularken düştüklerini görebilirsiniz. Ancak şampuanın etkisi hızlı bir şekilde kaybolur. Bu nedenle, şampuan diğer ürünler ile birlikte kullanılır.

Tedavi


Evcil hayvanınızın üzerinde yaşayan pireler için doğrudan köpeğinizin cildine ve tüylerine uygulanabilecek çeşitli tedaviler vardır.

Spreyler

Spreyler ayrıca ”damla” şeklinde tedavilerin sayesinde artık daha az kullanılıyor. Bununla birlikte, Fipronil denilen bileşeni içererebilirler.

Tasmalar

Pire tasmaları genellikle lokal etkilidir. Tüy dökülmesine ve tahrişe neden olabilirler. Bununla birlikte, veterineri hekiminizden alabileceğiniz eskiye göre daha duyarlı yeni nesil pire tasmaları vardır.

Spot-On

Bu ürünler pire tedavisi ve önlenmesinin en basit ve en etkili yoludur. Genellikle köpeğinizin boynuna, pire öldürmeye ve bazen de yumurtaların gelişimine etki edecek bir ilaç içerir. Birkaç marka arasından köpeğiniz için en iyisini bulmak için veterineri hekiminize danışabilirsiniz.

Dahili Tedaviler

Topikal tedavilerin yanı sıra, size köpekleri doğrudan kullanılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz.

İlaç

Pireler ayrıca köpek tarafından emilen tabletler ve sıvılar yoluyla ağız yoluyla da tedavi edilebilir ve daha sonra ısırdıklarında pireleri öldürür veya sterilize eder.

Enjeksiyonlar

Pire yumurtalarının gelişmesini önlemek için köpeklere enjeksiyon yapılabilir, ancak genellikle aynı zamanda topikal bir tedavi kullanmak zorunda kalacaksınız.

 

Korunma


Köpeğinizin piresi olduğunu düşünüyorsanız, uygun tedavi hakkında bilgi almak için veteriner hekiminizle konuşabilirsiniz. Köpeğinizde kedilere özel pire ürünlerini kullanmamalısınız. Çünkü aktif  etken maddelerden bazıları köpeğiniz için zehirli olabilir. Köpeklerin yanı sıra kediniz de varsa, kedilerin köpeklere temas yoluyla maruz kalabileceği bu kimyasal içeren pire tedavi ürününü kullanmayın.

Köpeklerde pirelerden kurtulma aşamasında dostunuza dikkat ettiğiniz kadar evinize de bakmalısınız. Tüm mobilyalar ve halıların da düzenli olarak yüksek sıcaklıkta yıkandığından emin olun.

Unutmayın, özellikle yavru bir köpek besliyorsanız, köpeğinizi tedavi etmeden önce veteriner hekiminiz ile görüşmeniz önemlidir. Bazı kullanıma hazır paraziter ürünlere köpeğinizin bağışıklığını dahi sağlayabilir.

Köpeklerde Pire hakkında merak ettiklerinizi HepiPet’e sorabilirsiniz.

Köpek Pire

Yazıda emeği geçen veteriner hekimlerimiz

 • Vet. Hek. Buğra Öklen
 • Vet. Hek. Metehan Çalıkuşu
 • İçeriklerimize katkıda bulunmak için tıklayın

Köpek Pire

Veteriner Hekimlere
ÜCRETSİZ Soru Sor

Dosya Ekle

Benzer içeriklere göz atın

Köpeklerde İştahsızlık

Köpeklerde Tüy Dökülmesi